روایت انسان‌هایی که چهره ندارند؛ داستانی درباره هویت

رمان «آدم فکرهای ناجور» نوشته بهاءالدین مرشدی که داستانی درباره هویت است توسط نشر بان منتشر شد...

بهاالدین مرشدی درباره این رمان به خبرنگار مهر گفت: «آدم فکرهای ناجور» داستان بلندی در ژانر فانتزی است. این اثر درباره یک خانواده سه نفره است و داستان بچه‌ای را روایت می‌کند که صبح از خواب بلند شده و وقتی صورتش را می‌شوید، متوجه می‌شود نیمی از صورتش پاک شده است. آدم‌های این داستان چهره‌ای ندارند.

وی افزود: از همان خطوط ابتدایی داستان که کودک خانواده متوجه می‌شود نصف صورتش پاک شده درگیری او با خانواده‌اش آغاز می‌شود که این پاک شدگی چیست؟ به عبارتی محتوای داستان درباره بحران هویت است و همین هویت نداشتن باعث رخ دادن ماجراها در این خانواده سه نفره است.

مرشدی ادامه داد: «آدم فکرهای ناجور» نخستین رمان منتشر شده من است. به نظرم این کتاب بازخورد بیشتری نسبت به کتاب‌های دیگرم داشته است. به هر حال هم خود نشر بان و مجموعه سمر خیلی خوب دیده شده‌اند و هم اینکه رمان بودن این اثر باعث بیشتر دیده شدن آن نسبت به دیگر کتاب‌هایم که مجموعه داستان بوده‌اند، شده است. البته به نظرم عنوان این کتاب هم جذاب است و ممکن است مخاطبان با دیدن اسم هم به آن علاقه‌مند شوند.

این داستان نویس همچنین درباره سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز گفت: تقریباً چهار روز کامل نمایشگاه را دیده‌ام. شاهد هستیم که مخاطبان و مراجعه کنندگان فقط در محوطه نمایشگاه راه می‌روند. از هرکدام از دوستان ناشر هم که سوال کرده‌ام همه از میزان فروش امسال ناراضی بودند. به عبارتی بازدیدکنندگان زیاد اما خریداران کم است و ما امسال تماشاچیان زیادتری به نسبت سال‌های قبل داشته‌ایم.

«آدم فکرهای ناجور» نوشته بهاالدین مرشدی با شمارگان هزار نسخه، ۱۱۲ صفحه و بهای ۱۴ هزار تومان از سوی نشر بان/ انتشارات آگاه در قالب مجموعه سمر به چاپ رسیده است.

بهاالدین مرشدی، داستان نویس و نمایشنامه نویس است. او دارای مدرک کارشناس ارشد ادبیات نمایشی است و از دیگر کتاب‌های منتشر شده او می‌توان به «ماهی که توت فرنگی‌ها سرخ می‌شوند»، «استهبان در صدای باد و خاک گم بود»، «مرا زمین فرض کن»، «رؤیای این پاریسی دیوانه»، «مراثی یک روایت ساده» و «توفانی پنهان شده در نسیم؛ گزیده شعرهای شمس لنگرودی» اشاره کرد.

نشر بان در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در شبستان (سالن ناشران عمومی) راهروی ۲۷ غرفه شماره ۱۳ حضور دارد.

Share