کارگردانی و دراماتورژی؛ سوزاندن خانه

شابک: 978622641411   
  • BAAN---کارگردانی-و-دراماتورژی5
  • BAAN-BACK--کارگردانی-و-دراماتورژی1
٨٨٠٠٠
تومان
محصول در انبار
روایت ناب یکی از مهم­ترین و تأثیرگذارترین کارگردانان و نظریه‌پردازان حال حاضر تئاتر جهان

 

کارگردانی و دارماتورژی، روایت ناب یکی از مهم­ترین و تأثیرگذارترین کارگردانان و نظریه‌پردازان حال حاضر تئاتر جهان است. یوجنیو باربا در این اثر با کاویدن فرازهایی از سرگذشت شخصی­ و حرفه­‌ای‌اش گذرگاهی عمیق و آزموده می‌آفریند و با نگاهِ دقیق یک زیست‌شناسِ دراماتورژی، اجرا را هم‌چون اندامگانی زنده در سطوحی متفاوت طبقه‌بندی می­‌کند، و در میان اندام­بندی تجربه‌ها، تلاش‌ها، یافته­ها و نظریه‌ها، ایده‌هایش را به زبانی شاعرانه بسط می­‌دهد.

باربا در سال ۱۹۶۴ اودین تئاترت را در نروژ بنیاد نهاد و سال بعد به همراه گروهش عازم دانمارک شد. او در سال ۱۹۷۹ مدرسه‌ی بین‌المللی انسان شناسی تئاتر (ایستا) را تاسیس کرد و تاکنون بیش از ۷۰ نمایش از طریق آزمایشگاه تئاتری‌اش و گروه بینافرهنگی تئاتریوم موندی تولید کرده است. کتاب‌های پیشین او عبارتند از: فرهنگ انسان‌شناسی تئاتر؛ هنرِ مستور اجراگر [با همکاری نیکولا ساوارز] (۱۹۹۱)، قایق کاغذی: راهنمای انسان‌شناسی تئاتر (۱۹۹۴)، تئاتر: تنهایی، حرفه، شورش (۱۹۹۹)، سرزمین خاکسترها و الماس‌ها: دوران کارآموزی‌ام در لهستان(۱۹۹۹).

 «تئاتری که بتواند با هر تماشاگر به زبانی متفاوت سخن بگوید نه ایده‌ای تخیلی است و نه یک اتوپیا. تئاتری است که بسیاری از ما (کارگردان‌ها و رهبران گروه‌های تئاتری) برای رسیدن به آن، سال‌های سال تمرین کرده‌ایم.»

 [از متن کتاب]  

 

 

Share